Sola säkert!

Läs om de senaste trenderna, hitta de bästa skönhetstipsen, ta del av de färskaste modenyheterna - Fashionguide är bloggen för dig som älskar och andas mode!

Glamour Stiletto Run är en internationell succé som anordnades för första gången i Sverige av magasinet GLAMOUR i maj 2007. Jag såg jippot i Kungsträdgården och det var ett enormt stort intresse. I sommar blir det ännu större, och under juli månad besöker GLAMOUR ON TOUR även städerna Halmstad, Malmö och Umeå. GLAMOUR Stiletto Run går ut på att deltagarna springer 100 meter i minst 7 centimeter höga och högst 1,5 centimeter breda klackar. Första pris är 100 000kr i shoppingpengar!


Etiketter: Modelbehaviour
Ryktet säger att ett crew med bakgrund ifrån H&M och Acne lanserar ett nytt märke i höst som heter A.O. Kollektionen innehåller basplagg såsom linnen, t-shirts och underkläder med ekotänk. Hög trendgrad till lågt pris som dessutom kommer att kunna köpas i några av våra största livsmedelsbutiker! Någon som vet något mer om detta nya heta märke ???

Etiketter: Modelbehaviour

Etiketter: Modelbehaviour
Åhhh, ännu en ny shoppingtidning ska lanseras. Jag äääälskar modetidningar! Såg igår att sajten chic ligger uppe och det är bara några veckor kvar tills tidningen lanseras. Ryktet säger att det kommer bli en härlig glossy weekly med mkt mode, skönhetstips och kändisskvaller!
Som ni säkert har lagt märke till har vi sedan en tid tillbaka en gästbloggare här på Fashionguide. Daniel Wohlin "Modelbehaviour" har på kort tid blivit en stor favorit hos många som läser och gillar modebloggare. Denna vecka ställde Fashionguide 5 snabba modefrågor till honom:
Jag är en riktig creme - o- man (finns det ordet :)? Jag älskar att testa, dofta och utvärdera cremer. Jag har min ritual morgon som kväll med dag/nattcreme, ögonserum, bodylotion, handcreme, hårbalsam mm. Min man tycker jag är helt tokig men cremer i fina förpackningar är bland det bästa jag vet! Just nu kan du läsa om ELLE redaktionens absoluta sommarfavoriter när det gäller skönhetsprodukter, ta en titt här.

Etiketter: Modelbehaviour


Etiketter: Modelbehaviour


Etiketter: Modelbehaviour
Jag står fortfarande med bar överkropp och mina linnebyxor fladdrar lite lätt mot benen. Solen är på väg ned men värmer fortfarande skönt mot min kropp
Vi har precis fotat ett mode-jobb för grekiska Vouge klart för idag och den stora segelbåten vi har varit på ligger nu förtöjd i hamn.Etiketter: Modelbehaviour
Amy Winehouse kanske mer känd för sina drogskandaler än som modeikon kan komma att byta inspelningsstudion mot catwalken under London Fashion Week i år. Det är den engelska designern Julien Macdonald, som ofta anlitar superstjärnor under sina visningar, har nu siktet inställt på sångerskan.
Market.se är en branschsajt som bevakar och skriver om svensk handel på nätet. Varje år utser de "Årets butik" i Sverige och i år vann den härliga butiken Kii. Den ligger i Umeå och säljer märken såsom Rodebjer, Ida Sjöstedt, Vila, Jenny Hellström mfl. Hemsidan är jättefin och nu har de även fått upp sin egna webshop.
- Det är omöjligt, sa den tyska modellen och lät övertygad.
Nästa mail är från min nya agentur från New York som skickat ett kontrakt på 12 sidor som det tydligen är jättebråttom att jag skriver på och skickar tbax. Jag känner mig lurad redan innan jag skrivit på det obegripliga kontraktet och stänger snabbt ned mailen och återgår till verkligheten.
Vi står på J.Lindebergs kontor och jag sitter i en av kaffe-pauserna och bläddrar i en gammal Vouge då jag hittar en bild på mig själv då jag fortfarande hade längre hår. I rent behov av bekräftelse låter jag tidningen ligga framme och vänta på att någon ska märka att det är jag på bilden. När tredje personen som går förbi äntligen ser att det är jag i tidningen, påpekar han vilket sammanträffande det är att just jag är på bilden. Det är inget sammanträffande tänker jag, det är modelbehaviour. Etiketter: Modelbehaviour
Dent blir franska sångerskan (och modellen) Vanessa Paradis som frontar Miu Mius kommande kampanj. Just nu är det Kirsten Dunst, som är Miu Miu`s modell. Vanessa har man tidigare kunnat se modella för bland andra Chanel och synts på många modemagasins omslag. Jag älskar deras väskor och klädkollektionen just nu som pryds av Liselott Watkins illustrationer är helt fantastisk!
Vi håller på att landa i Frankfurt och jag sitter och försöker räkna ut hur många flygplatser jag varit på.
Hotellet är ett litet designhotell, som designern totalt glömt bort att installera air-condition på.
Jag har blivit bokad för en tysk katalog i storlek 52. Min normala storlek är 50, men jag tackar ja även till 52 bokningar om jag vet att jag har 10-14 dagar på mig att slita hårt på gymmet och fylla ut kavajen.Etiketter: Modelbehaviour
Varje år den 5 maj går The Metropolitan Museum of Art Costume Institute Gala av stapeln i New York och är brukar det vara både kändistätt och hög modegrad.Etiketter: Oscarsgalan
Röda mattan, smoking och massvis med kändisvimmel! Snart är det återigen dags för Filmfestivalen i Cannes. Det kommer kryllas av vackra filmstjärnor och fotoblixtrarna kommer stå som spön i backen. Jag ser fram emot massvis med snygga designkreationer på stjärnor som Angelina Jolie, Reese Witherspoon, Brad Pitt mm. 14 maj sätter den igång!

Jag har 14 olika agenturer. Bland annat har jag stockholmsgruppen i Stockholm, Ford Models i Miami och LA, Wilhelmina i New York, Promod i Hamburg, Beatrice i Milano, View i Barcelona osv....
Precis som vilken produkt som helst så finns jag att köpa inte bara i en butik (jämför med agentur) i Stockholm, utan i flera butiker över hela världen för att öka mina chanser att bli såld.Etiketter: Modelbehaviour
Väskor/skor/Acc.